בדק בית פריזמה
תפריט בדק בית
בדק בית
חברת בדק בית פריזמה
ליקויי בניה
מהו בדק בית
שנת בדק בית
דוח בדק בית
בדק בית ובדיקות נוספות

מבצעי בדק בית
שרותי בדק בית
מאמרי בדק בית ושרות בדיקות עוד
בדק בית - אלו נושאים נבדקים וכיצד - פריזמה
אל תבצעו את הטעות הקריטית שעושים כ- 90% מקוני הדירות. הזמינו בדק בית. ראו את רשימת הבדיקות המבוצעות והבינו מדוע.תהליך בדק בית מורכב ביותר ודורש ידע מקצועי רב והכרחי שיתבצע על ידי מהנדס מומחה לביקורת ליקויי בניה. בדק בית מבוצע בדירות חדשות שנרכשו מקבלן, דירות יד שנייה לפני רכישה, דירות לאחר שיפוץ, מבני תעשיה, מבני מסחר, משרדים, מבני ציבור ועוד.
כאמור, וכפי שתוכלו להבין בהמשך, מהם הנושאים והמשמעויות הנובעות מכך, ביקורת זו מומלצת מאוד הן לנכסים חדשים שזה עתה רכשתם או לנכסים יד שנייה בטרם רכישתם.
עניין ראשון שבודק המהנדס הוא תוכניות הדירה והמפרט הטכני שעליהם חתמתם כאשר רכשתם את הדירה וזאת בכדי לוודא כי הקבלן עמד בהבטחתו הן מבחינת תוכנית הדירה עצמה הן מבחינת בנייה בחומרים שהובטחו והן בהרכבת כל האביזרים.בדירה יד שנייה, יבדוק המהנדס את התוכנית המאושרת אותה ניתן לקבל מהרשות המקומית ללא בעיה וזאת על מנת לוודא שאין חריגות בניה בדירה ובכדי שלא תופתעו לאחר הרכישה בדרישות מהעירייה בעניין זה.
לאחר בדיקת התוכניות וההסכם יבדוק המהנדס את כל העבודות בדירה מהנושאים הפשוטים ביותר כמו צבע וטיח (למרות שנושא זה נחשב ל"פשוט" יש לו משמעות אסתטית רבה ביותר) ועד לבדיקות חשובות כמו יציבות הדירה ואיתור ליקויי אטימות ונזילות.
הביקורת תיערך בשעות הבוקר או הצהריים כאשר קיימת תאורה טבעית ובתוספת תאורה חשמלית הקיימת בבית.
הסתמכות המהנדס בביקורת זו ובהכנת חוות דעת המומחה לאחר מכן הם היא הסתמכות על תקנות וחוק התכנון והבניה, תקנים ישראליים רלוונטיים ומפרטים של מכון התקנים הישראלי, חוק מכר דירות, חוק ותקנות בנושא חשמל, המפרט הכללי לעבודות הבניה (הספר הכחול) בהוצאת משרד הביטחון, מע"צ ומשרד הבינוי והשיכון, תקנות הג"א, הוראות למתקני תברואה, הוראות כיבוי אש, הנחיות לתכנון חניה, ועוד חוקים ותקנות בעניינים אחרים.
 
בין היתר יבדוק המהנדס את הנושאים הבאים:
 
יציבות הדירה- ייבדק שלד הבית ויציבותו והאם קיימים סדקים מבניים בתקרות, רצפות וקירות הבית או האם ישנם תיקונים שבוצעו ואשר מעידים על ניסיון להסתיר לקויים בשלד ע"י המוכרים.
 
ליקויי אטימות ונזילות- ייבדק האם מעטפת המבנה מחדירה רטיבות מקירות, רצפה או תקרה כמו כן האם החול שמתחת לריצוף רטוב. לצורך איתור רטיבות המהנדס ישתמש בציוד משוכלל לאיתור נזילות ורטיבות שהרי קל מאוד להסתיר רטיבות על ידי טיוח וצביעה של הקיר או התקרה. ללא ניסיונו של המהנדס והציוד המיוחד שבעזרתו תיערך הבדיקה ייתכן והליקוי שהוסתר לא יתגלה. ישנם כיום מכשירים כמו מד רטיבות דיגיטלי לבדיקה חודרת, מד לחות דיגיטלי לבדיקת לחות חלקי בנין על מישור, מצלמת אינפרה אדום הנקראת מצלמה טרמית, אשר עוזרים מאוד בבדיקה זו.
 
עבודות ריצוף- ריצוף כל הדירה למעט מרפסות וחלקים מחדרי האמבטיה, אמור להיות מפולס ומישורי ולצורך בדיקה זו נעזר המהנדס בפלס דיגיטלי וכן במכשיר לייזר לבדיקת מישוריות הרצפות. כל המרצפות בדירה ייבדקו ויאותרו שינויי גוון או שברים וכן חוזק הדבקתן.
במקומות פתוחים כגון גינה, חצר, מרפסת וכל מקום אחר אשר בא במגע עם מים לבד משטיפת הבית, הריצוף ייבדק האם הוא נגד החלקה ע"פ התקן. כמו כן ייבדקו שיפועים תקניים לניקוז מי גשם. עוד תיבדק תשתית הנחת הריצוף  על ידי פטיש לבדיקת תשתית הריצוף והחיפוי.
 
עבודות אלומיניום ועץ-  תיבדק התאמה לתקן הרלוונטי לגודל החלונות והדלתות ביחס לחדר שבו נמצא החלון או הדלת. המהנדס יבדוק את יציבות הדלתות והחלונות, אופן איטומם, אמצעי סגירתם, בידודם לחום וקור. הזכוכיות תיבדקנה ע"י מד עובי זכוכית והאם עוביין עומד בתקן ובדרישות ע"פ התקן.
 
מערכת  חשמל-  לוחות החשמל ייבדקו האם אופן הרכבתם והאביזרים שבהם ובין היתר האם הורכבו מפסקי פחת, האם קיימים מכסי בטיחות, האם מעגלי החשמל סומנו וזאת בהתאם לכל התקנים.
 
קירות, טיח וצבע- קירות הדירה ייבדקו באמצעות סרגל מתכת באורך שני מטר כפי שנדרש בתקן וזאת על מנת לוודא שאכן הם ישרים. כמו כן ייבדקו עבודות הטיח וצביעת הקירות והתקרות, אבנים לחיפוי ועוד. לבדיקת סטיות צירי הקירות המהנדס ישתמש גם במכשיר לייזר לבדיקת סטיית צירי הקירות.
 
עבודות אינסטלציה- כל צנרת הדירה הן מחומר פלסטיק והן ממתכת תיבדק הן מבחינת העבודה עצמה והן מבחינת החומרים והתאמתם לתקן ולדרישות. המדובר בצנרת הביוב, הניקוז וכמובן המים. ייבדק אופן חיבורם של הכיורים, האסלות והאמבטיות ובנוסף האם העבודות והחומרים ע"פ התקן וללא פגמים. כמו כן הברזים ייבדקו. לפעמים יחליט המהנדס שיש צורך גם במצלמת צנרת לבדיקת סתימות ופיצוצים בפנים הצנרת וזאת לאחר שנוכח לדעת שקיימת אפשרות לליקוי בפנים צנרת הניקוז או הביוב. מכשיר זה בנוי ממצלמה על גבי כבל מצד אחד ומצידו השני חיבור למסך הממחיש את פנים הצנרת ועוזר לגלות האם יש סתימה או פיצוץ בצינור. בדיקה במצלמת צנרת לא כלולה במסגרת ביקורת רגילה ויש להזמינה מראש ובתוספת תשלום.
 
בטיחות- בדיקה זו חשובה מאין כמוה שהרי מדובר בחיי הדיירים ובבריאותם.במסגרת הביקורת יבדוק המהנדס האם הותקנו מעקות או מאחזי יד במרפסות הדירה, במדרגות בתוך הדירה או בכל מקום אחר המהווה סכנה. ייבדקו גובהם של המעקים, מרווחים בין העמודים שבהם, חוזקם ועוד.  עבודה בגובה
 
ארונות מטבח ושיש- הארונות עצמם ייבדקו וכן אופן ביצוע העבודה.סגירת דלתות ומגירות, אטימות ועוד, טיב השיש ומישוריותו, חיפוי הקיר שמעל השיש וכן הכיור והברז.
 
עבודות פיתוח חוץ- בדירות תחתונות ובקומות קרקע תיבדק הגישה לדירה, כגון שטחים מרוצפים, שבילים, מסעדים, קירות פיתוח, גינות, סוככים ועוד. עניין זה חשוב ביותר הן מבחינת בטיחות והן מבחינת איטום וניקוז.
 
 
דו"ח מהנדס-חו"ד מומחה- בסיום הביקורת בדירה עצמה תוצאות הביקורת יעובדו על ידי המהנדס ולאחר מכן יגיש המהנדס למזמין הביקורת חוות דעת מומחה מפורטת והכוללת בתוכה את כל הליקויים שנמצאו בהסתמך על התקן עבור כל ליקוי שנתגלה בבדיקה, כיצד יש לתקן כל ליקוי וליקוי שנתגלה וכן עלות המסתמכת על מחירונים מוכרים עבור כל ליקוי. לחוות הדעת מצורפות תמונות שצולמו במהלך הביקורת על ידי המהנדס. חוות דעת זו מוכרת וקבילה בבתי המשפט ונשלחת למזמין בשלושה העתקים.
 
סיכום:
 
כאמור מומלץ מאוד להזמין בדק בית - ביקורת ליקויי בניה על ידי מהנדס מומחה, לכל נכס חדש או לנכס יד שנייה לפני רכישה. בנכס חדש שנרכש מקבלן או בדירה לאחר שיפוצים או בנכס שנבנה בבניה עצמית על ידי קבלן, וזאת על מנת לעמוד על זכויותיכם ולדרוש מהקבלן לתקן את כל הליקויים שנתגלו בביקורת או לחילופין לפצות אתכם בגין ליקויים אלו. בדירה יד שנייה לפני רכישה מומלץ מאוד להזמין בדק בית וזאת על מנת שתהיה לכם תמונה אמיתית על הדירה אותה אתם מעוניינים לרכוש וזאת בכדי שאם תחליטו לתקן את הליקויים שנתגלו בביקורת, תדעו לקראת איזו הוצאה כספית אתם עומדים ואף לדרוש מהמוכרים להפחית מהמחיר אותו דרשו מכם.
המחיר שתדרשו לשלם עבור הזמנת ביקורת זו מחברת בדק בית זניח מאוד ממחיר הדירה וישתלם לכם מאוד ויכול למנוע מכם עוגמת נפש והוצאות לא צפויות בעתיד והכי חשוב שתדעו באמת מה רכשתם כאשר מדובר בדירה חדשה ולעמוד על זכויותיכם, או בדירה יד שנייה שאתם עומדים לרכוש.
 
 
 
                                                                    נכתב על ידי אייל עידו - בדק בית פריזמה 
 


2011-11-19
צור קשר | גוגל פלוס |  הוסף למועדפים | בדק בית פריזמה - כל הזכויות שמורות